WINNERS 2016

  • Jurgen Orlowski

    Winner
    Championship

    Gibraltar Open 2016

  • Peer Rower

    Finalist
    Championship

    Gibraltar Open 2016

  • Thomas Myhr & Martin Kahn

    Semi Finalist
    Championship

    Gibraltar Open 2016

  • Steen Haff

    Consolation Winner
    Championship

    Gibraltar Open 2016

  • Aref Alipour

    Consolation Finalist
    Championship

    Gibraltar Open 2016

  • Florin Sabau

    Winner
    Intermediate

    Gibraltar Open 2016

  • Andrea Chen

    Final
    Intermediate

    Gibraltar Open 2016

  • Karina Langhoff & Kazuko Numazawa

    Semi Finalist
    Intermediate

    Gibraltar Open 2016

  • Airat Metshin

    Consolation Winner
    Intermediate

    Gibraltar Open 2016

  • Morten Knudsen

    Consolation Finalist
    Intermediate

    Gibraltar Open 2016

  • Ed O’Laughlin

    Winner
    Super Jackpot

    Gibraltar Open 2016

  • Pawel Bielewicz

    Finalist
    Super Jackpot

    Gibraltar Open 2016

  • Christian Andresen & Sylvia Wist

    Winner
    Fair Play Prize

    Gibraltar Open 2016

  • Maya Peycheva

    Winner
    Ladies Prize

    Gibraltar Open 2016

  • Eric McAlpine & Aref Alipour

    Winners
    Consultation Double

    Gibraltar Open 2016

  • Michael Larsen & Akiko Yazawa

    Finalist
    Consultation Doubles

    Gibraltar Open 2016

  • Vincent De Nardi

    Finalist
    Speed Gammon

    Gibraltar Open 2016

  • Aaron Tendler

    Winner
    Speed Gammon

    Gibraltar Open 2016

  • Vincent De Nardi

    Finalist
    Speed Gammon

    Gibraltar Open 2016

Some memories from Gibraltar Open 2016

Participants 2016

Championship

1. Agamir Gevorkyan - Russia

2. Akiko Yazawa - Japan

3. Alain Babillon - France

4. Alexander Khandin - Russia

5. Alexandra Lonela Knupfer - Switzerland

6. Alexey Askurava - Russia

7. Alexis Vincent - France

8. Almir Vajzovic

9. Ana Mancino - Argentina

10. Andreas Christian Olsen - Denmark

11. Andreas Märtens - Germany

12. Andres Hermann - Spain

13. Andres Michael Städeli - Switzerland

14. Andy Bell - Great Britain

15. Ann Maibritt Ehlers - Denmark

16. Ann Pocknell - Great Britain

17. Anna Price - Great Britain

18. Arda Fındıkoğlu - Turkey

19. Aref Alipour - Great Britain

20. Armen Khachatryan

21. Aron Tendler - Sweden

22. Aurelien Bonnet - France

23. Avraham Eytan - Israel

24. Axel Christoffer Stemark - Denmark

25. Benjamin Lund - Denmark

26. Brian Lever - Great Britain

27. Carlos Madrid Alarcon - Spain

28. Carsten Simonsen - Denmark

29. Carter Mattig - America

30. Catalin Bucur - United Kingdom

31. Chris Rogers - Great Britain

32. Christian Andreas Olsen - Denmark

33. Christian Andresen - Germany

34. Christian Munk-Christensen - Denmark

35. Christopher Rogers - Great Britain

36. Ciprian Radulescu - Romania

37. Colin Martin

38. Conny Eriksson - Sweden

39. Costas Chiotinis - Greece

40. Cyrus Vafa - Sweden

41. Dagfinn Snarheim - Norway

42. Damjan Plesec - Slovenia

43. Dankwart Plattner - Germany

44. David Brown - Great Britain

45. David Pritchard - Great Britain

46. Derek Nisbet - Great Britain

47. Dirk Leinberger - Germany

48. Ed O'Laughlin - America

49. Emil Mortuk - USA

50. Engin Ongel - Great Britain

51. Eric Aries - Belgium

52. Eric Benichou - France

53. Eric Guedj - France

54. Eric McAlpine - Great Britain

55. Erik Sørensen - Denmark

56. Fabrizio Lo Surdo - Italy

57. Fausto Pescini - Italy

58. Fernando Neumark - Argentina

59. Filomila Karantzali - Greece

60. Flemming Storgaard - Denmark

61. Florin Popa - Italy

62. Gary Bauer - USA

63. Gaz Owen - Great Britain

64. George Grünbaum - Switzerland

65. George Jacobs - Great Britain

66. Götz Hildsberg - Germany

67. Grant Schneider - Vatican

68. Guillaume Barrelet - Switzerland

69. Hassan Chraibi

70. Henrik Bang - Denmark

71. Henrik Veje - Denmark

72. Hironobu Yazawa - Japan

73. Inja Myhr - Denmark

74. Ioannis Atmatzidis - Greece

75. Isabella Martina Roslie - Spain

76. Ivan Tiberius - Romania

77. Jacek Wojciechowski - Poland

78. Jack Edelson - USA

79. Jacob Markussen - Denmark

80. Jacques Wehli - Switzerland

81. Jafehvand Khosrow - Denmark

82. Jakob Garal - Ukraine

83. Jan Cerny - Czech Republic

84. Jan Jacobowitz - Germany

85. Jayden Quah

86. Jean Jacques Issartel - France

87. Jens Lauridsen - Denmark

88. Jerry Limb -  Great Britain

89. Jesper Jørgensen - Sweden

90. Joel Sundberg - Sweden

91. John Broomfield - United Kingdom

92. John Clark - Great Britain

93. John O'Hagan - United States

94. John Wright - Great Britain

95. Jon Barnes - Great Britan

96. Jonas Moehrdel - Denmark

97. Jørgen Mohr Poulsen - Denmark

98. Jose Carlos Fernandez Ciudad - Spain

99. Josefin Bichler - Germany

100. Jüergen Orlowski - Germany

101. Julian Becker - Germany

102. Julian Minwalla - Great Britain

103. Kaj Nielsen - Denmark

104. Kamil Lahlou

105. Kazuki Yokota - Japan

106. Kenji Shimodaira - Japan

107. Kevin Jones - Wales

108. Khosrow Jafehvand - Denmark

109. Kimon Papachristopoulos - Germany

110. Konrad Froschl - Sweden

111. Konstantinos Mitrelis - Greece

112. Lars Nielsen - Denmark

113. Lars Rosquist - Denmark

114. Lars Trabolt - Denmark

115. Lawrence Powell - Great Britain

116. Leon Dorel - Romania

117. Leonard Brown - Great Britain

118. Leos Fiala - Czech Republic

119. Linda Sjorin - Sweden

120. Lise Nielsen - Denmark

121. Lorenzo Rusconi - Italy

122. Mads Peter Andersen - Denmark

123. Magnus Koraen - Sweden

124. Mahoro Ogura - Japan

125. Maik Stiebler - Germany

126. Majken Johansen - Denmark

127. Malcolm Robertson - Great Britain

128. Manouchehr Parchami

129. Marc Brockmann Olsen - Denmark

130. Marc Johnen - Germany

131. Maria Menchaca Salamanca - Spain

132. Marian Manaila - Romania

133. Marianne Petersen - Denmark

134. Mark Calderbank - United Kingdom

135. Mark Ferrin - America

136. Martin De Bruin

137. Martin-Frederic Kahn - France

138. Martyn Hamer - Great Britain

139. Masayuki Mochizuki - Japan

140. Matt Reklaitis - America

141. Maya Peycheva - Bulgaria

142. Michael Bosse - Denmark

143. Michael Larsen - Denmark

144. Michael Wignall - Great Britain

145. Michel Lamote - Belgium

146. Michel Serrero - France

147. Michihito Kageyama - Japan

148. Mick Butterfield - Great Britain

149. Mick Butterfield Cube Boss - Great Britain

150. Mikael von Bargen - Sweden

151. Minh Nguyen - France

152. Mislav Kovacic - Croatia

153. Missim Murciano - Israel

154. Mitrelis Konsantinos - Greece

155. Mogens Jørgen Dreier - Denmark

156. Morten Lylloff - Denmark

157. Murat Ozyilmaz

158. Mykhailo Yuzhnyi - Ukraine

159. Neculai Draganuta - Romania

160. Nikos Dikaros - Greece

161. Nodar Gagua - Russia

162. Ola Hamring - Sweden

163. Olivier Croisille - France

164. Olivier Decultot - France

165. Owen Gareth - Great Britain

166. Patrick Toxværd - Denmark

167. Paul Barwick - Great Britain

168. Paul Money - Great Britain

169. Pavel Zaoral - Czech Republic

170. Peer Röwer - Germany

171. Petar Minchev - Bulgaria

172. Peter Bennet - Great Britain

173. Peter Cabezutto - Gilbratar

174. Peter Carlsson - Sweden

175. Peter Chan - Great Britain

176. Peter Friberg - Denmark

177. Peter Grunbaum - Switzerland

178. Peter Schroeder - Germany

179. Peter Toftsø - Denmark

180. Petri Pietila - Finland

181. Philip Kazemieh - Germany

182. Philippe Boncenne - France

183. Philippe Vouhe - France

184. Radu Ciortan - Romania

185. Rainer Witt - Germany

186. Razi Bobrov - Israel

187. Riceputi Vincenzo - Italy

188. Rickard Persson - Sweden

189. Robert Wachtel

190. Roberty Long - France

191. Roland Herrera - Great Britain

192. Rosemary Bensley - Great Britain

193. Ruedi Altermatt - Switzerland

194. Samir Bagheri

195. Saul Brody - Great Britain

196. Scarlett Serrero - France

197. Sean Casey - Ireland

198. Sean Clennell - Great Britain

199. Sebastian Wilkinson - Great Britain

200. Sergei Chertkov - Russia

201. Sergey Erokhin - Russia

202. Sergiu Malis - Romania

203. Simon Barget - Great Britain

204. Simon K Jones - Great Britain

205. Simon Torres

206. Simoneta Barone Herrera - Great Britain

207. Slyvia Wist - Germany

208. Steen Haff - Denmark

209. Stefan Parlow - Austria

210. Stepan Nuniyants - USA

211. Stephan Eder - Germany

212. Steve Blake - Gibraltar

213. Sultan Hadadin - Monte Carlo

214. Sven Rümcker - Germany

215. Tage Mellgren - Denmark

216. Takis Chatzelis - Greece

217. Tariel Sudadze - Russia

218. Thibaud Thompson - Switzerland

219. Thomas Fuglheim - Denmark

220. Thomas Jespersen - Denmark

221. Thomas Kazemieh - Germany

222. Thomas Kristensen - Denmark

223. Thomas Myhr - Denmark

224. Thomas Rönn - Sweden

225. Thomas Tenland - Sweden

226. Tilman Söhnchen - Germany

227. Timur Azizov - Russia

228. Timur Bulekbaev - Russia

229. Tobias Hellwag - Germany

230. Toni Bernaba - Lebanon

231. Torben Hasseriis - Denmark

232. Towfiq Razai - Germany

233. Tue Rasmussen - Denmark

234. Vaidas Budrys - Lithuania

235. Vasile Avram Rusu - Italy

236. Victor Sabau - Romania

237. Vincent De Nardi - France

238. Viraj Kataria - Sri Lanka

239. Volker Sonnabend - Germany

240. Walter Jarc - Canada

241. Werner Schmuck - Austria

242. Yancho Hristov - Bulgaria

243. Yoshiyuki Nakamura - Japan

244. Yuji Ogura - Japan

245. Yves Negre - France

246. Zdenek Zizka - Czech Republic

247. Zeliko Mesarek - Croatia

Intermediate

1. Adelya Metshina - Russia

2. Alan Proto - Great Britain

3. Analisa Agosti - Italy

4. Andrei Nesterov - Ukraine

5. Andrew Marshall - United Kingdom

6. Andy Lee

7. Anna Clarke - Great Britain

8. Anna Permille Rosendal - Denmark

9. Ayrat Metshin - Russia

10. Aysel Spickert - Germany

11. Bambi De Bruin

12. Birgit Ehrmann - Germany

13. Bogdan Constantinoiu - Romania

14. Britt-Marie Wärme - Sweden

15. Charles Sanguinetti - Gibraltar

16. Christophe Guicheteau - France

17. Cliff Blofield - United Kingdom

18. Clive Martinez - Great Britain

19. Cynthia Roberts - Great Britain

20. Daniel Lepadatu - Gibraltar

21. David Dennis - Great Britain

22. David Frier - Gibraltar

23. Delia Popa - Italy

24. Derek Cooper - Great Britain

25. Derek Winterbottom - Isle of Man

26. Dorothy Lee - Great Britain

27. Douglas Borg - Gibraltar

28. Filip Hava - Czech Republic

29. Florin Sabau - Romania

30. Franco Terry - Spain

31. Fred V Frigo

32. Garry Jones - Great Britain

33. Gay Roberts - Isle of Man

34. Gilbert Licudi - Gibraltar

35. Graham Olivero - Gibraltar

36. Hans Morten Knudsen - Denmark

37. Helen Andersson - Sweden

38. Ingrid Sonnabend - Germany

39. Irving Czechowicz - Great Britain

40. Jaime Selles - Great Britan

41. Janice Hills - Great Britain

42. Jean Parizon - Germany

43. Jesper Pretzer - Denmark

44. Joaquim Casamidjana - Spain

45. John Neish - Gibraltar

46. Jon Barnes - Great Britan

47. Juan Francisco Germain

48. Julia Gromenkova - Russia

49. Julian Dellipiani - Gibraltar

50. Karen Jones - Great Britain

51. Karina Langhoff De Thurah - Denmark

52. Katalin Veszeli - Hungary

53. Kate J Porter - Great Britain

54. Kate Jorgen Mohr

55. Kim Gravett - Gibraltar

56. Kirstine Jensen - Denmark

57. Laurence Sinitzky - France

58. Marc Steyvers - Belgium

59. Maria Gustafsson - Sweden

60. Marisa Bado - Gibraltar

61. Marques J Marques

62. Michael Levi - Great Britain

63. Michael Pitaluga - Gibraltar

64. Michelle Jacquemard - France

65. Mikael Kelfve - Sweden

66. Moti Manzon - Israel

67. Nadine Chipolina - Gibraltar

68. Natalie Passano - Gibraltar

69. Oleg Kopev - Russia

70. Pablo Poblaciones - Spain

71. Patricia Rey - Monaco

72. Paul Cartwright - Gibraltar

73. Pedro Roca de Togores

74. Pedro Sanz - Spain

75. Peer Seipelt - Denmark

76. Per Stenberg - Sweden

77. Peter Snape - United Kingdom

78. Rejane Moraes

79. Rey Patricia - Spain

80. Rochus Wegener - Australia

81. Rodney Borge - Gibraltar

82. Roger Thomas Porter - Great Britain

83. Sabrina Milling - Denmark

84. Saeed Reza Zarif - Gibraltar

85. Sinitzky Laurence - Denmark

86. Steve Blake - Gibraltar

87. Steve Lee - Great Britain

88. Stewart Stone - Gibraltar

89. Thierry Roth - France

90. William Bernard Danino - Gibraltar

91. Yasin Çağrı Karaca - Turkey